افزایش مهارت نویسندگی در کودکان

۱- نقش مربی را بپذیرید :

با توجه به تعلیمات رابرت منزیمر، نقش مربی با والدین تفاوت دارد. به عنوان پدر و مادر، شما نیاز به اصرار برای نوشتن فرزند خود دارید. در حالی که به عنوان مربی شما در ابتدا از او سوالاتی می پرسید و می فهمید که به کمک نیاز دارد. با این کار، توانایی خود را برای انجام برخی تحلیل های انتقادی معتبر می سازید. دوم، شما تأکید می کنید که نظر او همانقدر مهم است که نظر هر کس دیگری است و سوم، شما در حال ایجاد رابطه خواننده / نویسنده، با فرزند خود هستید. شما فکر می کنید که او به کمکتان نیاز دارد نه به این دلیل که مقاله او نیاز به اصلاح دارد، بلکه به این خاطر که هر نوازنده نیاز به یک خواننده دارد، مجموعه دو چشم و گوش در کار است. به همین دلیل است که نویسندگان حرفه ای ویراستار دارند.فرزند شما سوالاتی درباره نوشتن دارد، نقش شما این است که به او در یافتن پاسخ سوالاتش کمک کنید. 


۲- تمرین، تمرین، تمرین :

اگر فرزند شما بخواهد بازیکن بسکتبال یا گیتاریست شود، باید چه کار کند؟ تمرین، تمرین، تمرین! نوشتن در این مورد تفاوتی با آن ندارد و برای تبدیل شدن به یک نویسنده بهتر، فرزندتان نیاز به تمرین دارد. هر روز نوشتن ایده آل است؛ یک بار در هفته کافی نیست. وقتی جوان بودم همیشه یک مجله داشتم و افکار، مشکلات، ایده ها و احساساتم را در آن می نوشتم. کسی آن را نمی خواند اما من هر روز برای رسیدن به مهارت نویسندگی تمرین می کردم. به احتمال زیاد تمرینات گذشته‌ام مرا به یک نویسنده حرفه ای تبدیل کرد.


۳- ابتدا بخوانید، سپس بنویسید :

خواندن برای نویسنده شدن ضروری است. مهم نیست آنها چه می خوانند و چه چیزی می خواهند بنویسند. بچه ها را تشویق کنید تا درباره چیزهایی که به آن علاقه مند هستند مطلب بخوانند. آیا آنها داستان های ماجراجویانه یا داستان های کمیک را دوست دارند یا می خواهند مقالات مجله مد را بخوانند؟ همه چیز را برای خواندن در دسترس آنها قرار دهید. اگر کودک شما می خواهد نویسنده شود خواندن حتی یک کتاب مناسب سنش می تواند به او کمک کند. اِما بریس، فارغ التحصیل روزنامه نگاری و ارتباطات جمعی از دانشگاه ایالتی آریزونا می گوید: “خواندن به شدت به من کمک کرد، خواندن به شما کمک می کند به طور غریزی کاربرد کلمات و چگونگی ترکیب آنها با یکدیگر را یاد بگیرید و عناصر داستانی پیچیده که آموختن آن از هر راهی جز خواندن سخت است را بیاموزید.” دسترسی کودک شما به انواع مطالب و خواندن آنها به جالب تر نوشتن او کمک خواهد کرد. لیست مورد علاقه کودکتان برای مطالعه را باهم ترکیب کنید و صبور باشید. آنها نقش شخصیت کتاب هایی را که می خوانند بازی می کنند. بکه بومن، رمان نویسی که درباره آزادی می نویسد می گوید: ” خواندن، مأموریت های نوشتاریم را تغییر داده و میلم را به حرفه ای نوشتن افزایش می دهد. وقتی کلبه عمو تم را خواندم نقطه عطفی در زندگی نویسندگی من رخ داد. من در کتاب تاریخم خوانده بودم که هریت بیچر استو کتابی نوشت که جهان را تغییر داد. شایعه شده است که وقتی آبراهام لینکلن با او دیدار کرد، او را در آغوش گرفت و گفت: “پس شما زنی هستید که این جنگ را آغاز کردید؟” این نوع نوشتنی بود که من دنبالش بودم و از مردم می خواستم به خاطر چیزی که می نوشتم شورش کنند و برای عدالت مبارزه کنند. من همچنان این کار را انجام می دهم.”۴- اجازه دهید فرزندتان نوشتن شما را ببیند :

به عنوان پدر و مادر، هر دو شما الگو و معلم هستید. اگر بچه هایتان هرگز نوشتن یا خواندن شما را نبینند تصور می کنند نوشتن فقط مربوط به مدرسه است. آنچه شما انجام می دهید مهمتر از چیزی است که می گویید. فرزندانتان باید بینند شما یاداشتی برای دوستان خود نوشته اید یا به شرکت های تجاری نامه داده اید و یا داستان هایی برای به اشتراک گذاشتن با کودکان نوشته اید. آنوقت هرچه را نوشته اید با صدای بلند بخوانید و از فرزندانتان بخواهید درباره آن نظر بدهند. وقتی تغییرات را روی نوشته تان اعمال می کنید، به فرزندتان می آموزید که تجديد نظر قسمتی طبيعي در فرایند نوشتن است.


۵- نوشته های خود را ویرایش کنید :

امروزه معلمان در ده ها مقاله غرق می شوند و وقت کافی برای اصلاح کامل هر مقاله ندارند. وقتی شما دقیقا به جملاتی که در نوشته فرزندتان نیاز به تغییر دارد اشاره می‌کنید، یا منظورش را در مورد جمله خاصی می پرسید؛ به او در چگونگی رسیدن به استدلال و پیش بردن بحث کمک می کنید. اجازه دهید فرزندتان بفهمد، ویرایش و دوباره نوشتن بخشی از نوشتن است. اکثر مقالات باید تصحیح و مجددا نوشته شوند تا از نظر دستوری و اصطلاحات گیج کننده اصلاح گردند.


۶- یک معلم نویسندگی استخدام کنید :

اگر فرزند شما نمی تواند نکته ۵ را خوب انجام دهد، بهتر است یک معلم نویسندگی برایش استخدام کنید. و اگر هزینه این کار را ندارید شاید بتوانید از آموزش های رایگان که در کتابخانه ها برگزار می شود و یا دانشجویانی که برای این کار دستمزد زیادی نمی گیرند استفاده نمایید. ممکن است مدرسه فرزندتان بتواند کسی را در این زمینه به شما معرفی کند.


۷- تشویق کنید  :

به عنوان والدین و مربیان نوشتن، ما باید در برابر تمایل به تمرکز صرف بر اشتباهات املایی، علائم نقطه گذاری و دیگر جنبه های فیزیکی نوشتن مقاومت کنیم. مهمترین نکته در نوشتن، واژه ها، دستور زبان و ایده ها نیستند. با توجه به گفته رابرت منزیمر، سه توانایی فرزندتان در نوشتن را شناسایی و آنها را تقویت کنید. این کار را از همان ابتدا وقتی نوشته فرزندتان را می خوانید انجام دهید. به عنوان خواننده، نه به عنوان والدین یا یک شخص متخصص، بگویید از کدام بخش نوشته اش خوشتان آمده و چه تاثیری روی شما گذاشته است. شما می توانید به عنوان مربی نویسندگی فرزندتان تاثیر مثبت و بسیار قدرتمندی روی او بگذارید. در برابر هر اشتباهی که کودکتان انجام می دهد، ده ها چیز وجود دارد که او به خوبی از عهده انجام آنها برآمده است. اطلاعات شما تنها زمانی کاربرد دارد که فرزندتان چیزی از آن بیاموزد.۸- از فرزند خود بخواهید نوشته هایش را با صدای بلند بخواند و بدون وقفه گوش دهد  :

با توجه به تعلیمات منزیمر، شما این کار را به دلایل مختلفی انجام می دهید. یکی این است که شما با این کار نشان می دهید، برای نوشته او ارزش قائل هستید و به آن توجه می کنید. دلیل دیگر این است که اغلب کودکان نویسنده فکر می کنند وقتی با صدای بلند آنچه نوشته شده را می خوانند شما نمی خواهید روند تفکر آنها را قطع کنید. (این مورد بخش قابل توجهی از توسعه مهارت های نوشتن مؤثر است که تفکر انتقادی را توسعه می دهد.) دلیل سوم این است که نقش شما به عنوان یک مربی پررنگ می شود، نه کسی که قضاوت و تقاضای تصحیح می کند و قرار است درجه ای را اعطا کند.۹- تمرین نوشتن آزاد :

این یکی از تکنیک های مورد علاقه من برای شروع کار روی تکلیف نوشتن است. شما آزادید هرطور می خواهید بنویسید و هیچ الگویی برای ارزیابی درستی و نادرستی نوشته شما در این حالت وجود ندارد. یک بار این کار را امتحان کنید. با صفحه خالی کامپیوتر یا یک کاغذ شروع کنید. زمانی را برای نوشتن در نظر بگیرید. مثلا ۵ یا ۱۰ دقیقه، زمان های طولانی را در نظر نگیرید؛ نوشتن آزاد برای این است که خودتان را برای متمرکز نوشتن گرم کنید. موضوع مقاله را بالای صفحه بنویسید. اصلا نگران ترتیب ایده ها و دستور زبان نباشید. فقط بنویسید! بعد از زمان تعیین شده، نگاهی به نوشته خود بیندازید. ایده ها و عباراتی را که می توانید در مقاله اصلی خود استفاده کنید از آن بیرون بکشید. سپس سعی کنید ساختاری به این نوشته بدهید. از خود بپرسید اگر بخواهم مقاله اصلی را شروع کنم کدام مورد را اول می نویسم؟ دومی چه باشد؟ و تا آخر پیش بروید.

۱۰- نوشتن را در اولویت قرار دهید  :

در مورد نوشتن و راه هایی که نوجوانان چگونه یاد می گیرند بنویسند بیاموزید. فرزندانتان را تشویق کنید تا برای نشریه های محلی و مدرسه شان مطلب بنویسند. درباره دانش آموزانی که برنده جوایز مهم ادبی شده اند با فرزندانتان صحبت کنید و اجازه دهید بدانند نوشتن موضوع مهمی است.نتیجه گیری :

بیشتر پست های شغلی نیاز به مهارت بالایی در نوشتن دارند، بنابراین ضروری است که وقت بیشتری به تقویت این مهارت اختصاص دهید. در آخر باید گفت از آن ۸۱ درصد آمریکایی که فکر می کنند روزی می توانند یک کتاب بنویسند، تنها ۲ درصد این کار را انجام می دهند. شاید کودکان شما که یک رمان یا داستان یا چیزهای متفرقه می نویسند، در آینده جزو آن ۲ درصد نباشند اما عشق آنها به نوشتن، بدون توجه به نتیجه ای که به دست می آورند، به یک دارایی عظیم تبدیل خواهد شد.

649
0
 
1
لینک کوتاه: